İsrail’den şova müsaade yardıma engel

  HABER7

İsrail rejiminin Gazze’de başlattığı soykırım 6. ayında devam ederken öldürülen Filistinlilerin sayısı 35 bine yaklaştı. İsrail binlerce insanı öldürmesinin yanı sıra bir de Filistinlileri açlık ve susuzluğa mahkum etmek istiyor. Siyonist rejim tüm bunları yaparken bir yandan da emperyalist ülkelerin şov yapmasına müsaade ediyor. Gazze’ye asıl yardımı gerçekleştiren ülkelere ise engel olunuyor.

ABD VE AVRUPA’NIN HAVADAN YARDIM ŞOVUNA MÜSAADE

Aylardır Gazze’de sıkıştırdığı insanları katleden ve kenti açık hava hapishanesine çevirerek insanları açlık ve susuzluğa mahkum eden İsrail yönetimi, dünyanın tepkisini dindirmek için göstermelik yardımlara izin verdi. ABD ve Batı ülkeleri ise bu yardımları bir şova dönüştürerek dünyaya kendi reklamlarını yapma fırsatına çevirdi.

 Bu kapsamda 2 Mart‘tan itibaren Gazze’ye havadan insani yardım girişi başladı. ABD ve Ürdün ortaklığıyla gerçekleşen havadan ilk yardımın ardından Fransa, İngiltere ve Belçika da havadan yardım şovuna katıldı. Kameralarla kayda alınan görüntüler uluslararası medya tarafından sözde Avrupa’nın ‘İyi niyet’ göstergesi olarak dünyaya sunuldu.


TÜRKİYE’NİN HAVADAN YARDIMINA İZİN VERİLMEDİ

İsrail Savunma Bakanlığına bağlı Bölgelerdeki Hükümet Faaliyetleri Koordinatörlüğünün (COGAT) verilerine göre Türkiye Gazze’ye en çok yardım eden ülkeler listesinde ikinci sırada yer alırken, Gazze’ye yardımla ilgili bir detay daha ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin Gazze’ye yönelik havadan yardım talebinin İsrail makamları tarafından kabul edilmediğini açıkladı. 

Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, “Ürdün ile koordinasyon halinde kendi kargo uçaklarımızın yardım ulaştırması söz konusuydu. Bu konuda İsrail tarafından olumsuz yanıt geldi. Uçağa yapılan fiili bir engelleme söz konusu değil” denildi.

ŞOV NETLEŞTİ

ABD, İngiltere, Fransa ve Belçika gibi ülkelerin Gazze’ye havadan paraşütle yardım atarak görüntüleri dünya ile paylaşıp şov yapmasına müsaade eden İsrail’in Gazze için en çok çaba sarf eden ve en çok yardım eden ülkelerden biri olan Türkiye’nin doğrudan Gazze’ye paraşütle yardım gönderme talebini reddetmesi, İsrail’in “Şova müsade yardıma engel” tutumunu da bir kez daha gözler önüne serdi. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x